Filtry wody

Zagrożenia ze strony spożycia skażonej wody nie należy bagatelizować. Okazać się również może, że pomimo najlepszego przygotowania nie mamy dostępu do zasobów bezpiecznej wody pitnej. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą filtry uzdatniające wodę. Bez wątpienia najbardziej zaawansowane z nich, wciąż rozwijane a do tego niezwykle proste w użyciu, są filtry od ponad 30 lat doskonale znanej na rynku amerykańskim firmy Sawyer. Te przemyślane i wykonane z doskonałą precyzją filtry doceniane są od dawna przez tak wymagających użytkowników jak siły specjalne Wielkiej Brytanii, armię amerykańską, czy chociażby organizatorów Everest Marathon.

 

Technologia filtrów wody Sawyer

Filtry marki Sawyer opierają swoją skuteczność na zastosowanej membranie Hollow Fiber. Początków tej technologii należy szukać w medycznych urządzeniach do dializy nerek. Działanie membrany opiera się na „zamykaniu” płynu w mikro tubie w kształcie litery U, a następnie przetłaczaniu jej przez mikroskopijne pory. Dzięki doprowadzeniu tej technologii do perfekcji możliwym stało się odseparowanie cząsteczek większych od 0,1 mikrona przy jednoczesnym zachowaniu parametrów niezbędnych do skutecznego przepływu wody przez filtr. Rozwijając zatem precyzję wykorzystania zasady membrany kapilarnej, uzyskano tak niezwykłe wyniki, iż dziś zastosowanie tej technologii do jej początkowych zastosowań nie byłoby wskazanym – filtr taki odseparowywałby z ludzkiej krwi także i składniki jak najbardziej w niej niezbędne.

Obniżając poziom mętności cieczy poprzez usunięcie z niej cząstek o średnicy większej niż 0,1 mikrona, filtr Sawyer znacząco zmniejsza ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody. Dla przykładu – bakteria E.Coli to „aż” 0,8 mikrona. W ten sposób, poprzez używanie filtra marki Sawyer, pozbywamy się zagrożenia ze strony 99,99% bakterii i pierwotniaków.

 

Wszechstronność filtrów Sawyer pozwala na stosowanie ich na wiele różnych sposobów. Można wykorzystywać je zarówno do bezpośredniego picia wody ze zbiornika (za pomocą połączonej z filtrem 17 centymetrowej słomki), konsumpcji wody z butelki z nakręconym na nią filtrem, używania filtra jako składnika systemu hydracyjnego wraz z bukłakiem, jak i przefiltrowywać wodę pomiędzy zbiornikami na wodę skażoną i uzdatnioną. Wyjątkowe właściwości filtrów marki Sawyer pozwalają przy tym na niezwykle trwałe ich użytkowanie – dla przykładu, najmniejszy i najbardziej popularny z filtrów (Sawyer MINI SP128) pozwala na przefiltrowanie ponad 370 000 litrów wody bez utraty parametrów filtrowania.

Więcej o filtrach Sawyer (ang.)

 

Sawyer i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Marka Sawyer to nie tylko świetnie sprzedające się produkty. To także – a może przede wszystkim – troska o życie mieszkańców regionów świata narażonych na niebezpieczeństwo ze strony chorób przenoszonych poprzez ukąszenia owadów oraz konsekwencji spożywania skażonej wody. W partnerstwie z WHO marka Sawyer przeprowadziła zarówno badania na temat pozytywnego wpływu używania produktów Sawyer (repelenty oraz filtry wody) na podniesienie bezpieczeństwa życia w wielu krajach świata, jak i realnie przeprowadziła projekt pomocy dla wielu tysięcy osób (Kenia, Ghana, Uganda, Ekwador, Boliwia, Honduras). Dostarczając praktyczne rozwiązania, marka Sawyer przyczyniła się do wymiernej pomocy potrzebującym – ale i także potwierdziła skuteczność swoich produktów.

 

Test mikrobiologiczny filtra Sawyer Mini (ang.)

Czysta woda dla potrzebujących – RAPORT (ang.)

 

Produkty